Akıllı telefonların kullanımı artmasıyla Google haritalarının önemi artmıştır. Artık neredeyse her Google aramasında karşımıza harita çıkmaktadır. Bu haritalar sayesinde müşterileriniz firmanıza lokasyon olarak daha çabuk ulaşmasını sağlayabiliriz. Google haritaları sadece konumuzu göstermez. Burada telefon numaralarınızı, site adresinizi, e-mail adresinizi, çalışma saatleriniz gibi birçok bilgiyi paylaşabilirsiniz. Google Haritanızı istediğiniz zaman düzenleme yapabilirsiniz. Bölgesel bir değişilik yapmadığınız süre zarfında tekrardan doğrulama istemez.

Google Harita Kaydını Neden Yaptırmalıyım?
Google'un hizmeti olan harita kaydı ile Google aramalrında ilk sayfaya çıkabilmek için yaptırmalısınız.
Müşterileriniz firmanızı daha kolay bulabilmesi için yaptırmalısınız. Akıllı telefonlarda Google haritalarında konumunuzu aatılarak bulabilirler.
Google haritaları, Google'un gözünde değeriniz arttırır. Bu nedenle de Seo'ya katkısıda vardır.
Sitenizi Google haritalarına eklediyseniz, Adwords reklamlarınızda konum işaretleme yapabilme şansı vermektedir.

Google Harita Kaydı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
DeepSoft olarak Google harita kayıt işlemini bünyeminde hemen yapılmaktadır. Google harita başburusu yapanken, gmail hesabı ve firmanızın iletişim bilgileri gerekmektedir. Kayıt başvurusunu doğrulamanın 5 yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

1- Posta Kartıyla Doğrulama Başvuru yapıldıktan sonra 14 gün içerisinde Google'dan gelen kod ile harita aktif edilmektedir. Bazen kod tarafınıza ulaşmadığında Google ile iletişime geçip haritayı aktif ettiriyoruz.  

2- Telefonla Doğrulama (Yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir) 
Google tarafından aranıp kod verilmektedir. Kod ile haritayı aktif ettiten sonra haritanız hemen aktif olacaktır. Telefonla doğrulama tüm işletmeler için kullanılabilir bir seçenek değildir. Doğrulama işlemi sırasında bu seçeneği görmezseniz başka bir doğrulama yöntemini deneyin.

3- E-postayla Doğrulama (Yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir) 
Google tarafından mail adresinize  kod gelmektedir. Kod ile haritayı aktif ettiten sonra haritanız hemen aktif olacaktır. E-postayla doğrulama tüm işletmeler için kullanılabilir bir seçenek değildir. Doğrulama işlemi sırasında bu seçeneği görmezseniz başka bir doğrulama yöntemini deneyin.

4- Anında Doğrulama (Yalnızca belirli işletmelerde kullanılabilir) 
Firmanızın web sitesini Google Search Console ile önceden doğruladıysanız, firmanızın haritasını yönetmeniz için gerekli doğrulama işleminin anında yapılma olasılığı da vardır. Bazı işletme kategorilerinin anında doğrulama için uygun olmayabileceğini unutmayın.

5- Toplu Doğrulama (10'dan fazla farklı konuma sahip işletmeler tarafından kullanılabilir)
Aynı firmaya ait 10'dan fazla şube varsa, haritalarını tek seferde ekleme fırsatı vermektedir. Google My Business Konumları ile doğrulama için uygun bir firma olabilirsiniz.
Google Harita Kaydı İle Nerelerde Çıkarım?
Google'da yapılan sektörel aramalarda,
Google harita (Adres) aramalarında,
Navigasyon cihazlarında,
Not: Yukarıdaki kriterlerin gerçekleşmesi google tarafından onaylanması sonucunda olmaktadır. Bize düşen görev açılan haritayı aktif bir şekilde yönetmektir. 

Web Tasarımı
E-Ticaret Uygulamaları
Online Ödeme Sistemleri
Google Optimizasyon
Google Reklam
Özel Web Yazılımları
İçerik Yönetim Panelleri
Google Haritaları